środa, 21 maja 2014

Opowieści z Narnii. Książe Kaspian

Tytuł: Opowieści z Narnii. Książe Kaspian
Autor: C. S. Lewis
Wydawnictwo: Media RodzinaStreszczenie: Mija rok od wydarzeń opisanych w powieści Lew, czarownica i stara szafa. Rodzeństwo Pevensie czeka na przystanku na wyjazd do różnych szkół z internatem. Nagle zostają przeniesieni do Narnii. Nie poznają jednak miejsca, w którym się znaleźli. Po krótkim czasie, dochodzą do wniosku, że ruiny w których się znaleźli to ich dawny zamek Ker-Paravel. Pierwszą postacią, którą spotykają jest karzeł Zuchon. Opowiada dzieciom co działo się w Narnii przez ostatnie kilkaset lat - krainę podbili Telmarowie, obecnie Narnią włada Miraz, który objął tron nieuczciwie i próbował pozbyć się prawowitego władcy księcia Kaspiana. Książę sprzymierzył się z rodowitymi Narnijczykami i chce zwrócić im Narnię. Żeby to zrobić, nieliczna armia Narnijczyków z młodym księciem na czele będzie musiała zmierzyć się z potęgą Telmarów. Dlatego użyli legendarnego Rogu Zuzanny aby wezwać na pomoc czterech dawnych władców.

Wrażenia rodzica: Opowieści z Narnii to 7-tomowy cykl napisany w latach 1949-1954. Od tego czasu zostały przetłumaczone na czterdzieści jeden języków i sprzedały się w ponad stu milionach egzemplarzy. Słowem to klasyka literatury dziecięcej na całym świecie.
"Książe Kaspian" to drugi tom cyklu (choć są różne teorie na temat kolejności). Teoretycznie książki można czytać osobno, ale polecam sięgać po nie po kolei. 
Książka znajduje się na Złotej Liście fundacji Cała Polska czyta dzieciom w kategorii wiekowej 8-10 lat.

Wrażenia dziecka: Chłopcy zakochali się w Narnii. Książki całkowicie ich oczarowały, szczególnie S., który jest marzycielem, i od jakiegoś czasu ciągle rozgląda się za jakimś tajemniczym przejściem do cudownej krainy. M. bardzo lubi opisy bitew, rycerzy, pojedynków. Bardzo polubił postać Kaspiana.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Wspaniała książka dla każdego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz