środa, 2 kwietnia 2014

Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Tytuł: Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
Autor: C. S. Lewis
Wydawnictwo: Media RodzinaStreszczenie: Czwórka rodzeństwa: Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr zostają wysłani na wieś, aby tam bezpiecznie przeczekać II wojnę światową. Dzieci trafią do dużego, starego domu, który prowadzi surowa gospodyni. Podczas deszczu dzieci bawią się w chowanego i najmłodsza dziewczynka chowa się w szafie. Odkrywa, że można przez nią przejść do baśniowego świata. Rodzeństwo nie chce jej uwierzyć, a kiedy sprawdzają czy rzeczywiście za starymi futrami jest inna kraina nic nie udaje im się znaleźć. Pewnego razu Łucji udaje znowu dostać się do Narnii. Tym razem towarzyszy jej Edmund, ale przed rodzeństwem wszystkiemu zaprzecza. Podczas swojego pobytu w magicznej krainie obiecuje Białej Czarownicy, że przyprowadzi do niej siostry i brata. Nie wie, że Czarownica jest zła i rzuciła urok na Narnię. W końcu do magicznej krainy udaje się dostać całej czwórce rodzeństwa. Dowiadują się o okrutnych rządach Białej Czarownicy i postanawiają pomóc mieszkańcom Narnii. Edmund uległ jednak złym czarom i zdradza rodzeństwo. Teraz dzieci muszą ocalić brata oraz wyzwolić Narnię spod władzy złej czarownicy. Ich przewodnikiem jest mądry lew Aslan.

Wrażenia rodzica: Opowieści z Narnii to 7-tomowy cykl napisany w latach 1949-1954. Od tego czasu zostały przetłumaczone na czterdzieści jeden języków i sprzedały się w ponad stu milionach egzemplarzy. Słowem to klasyka literatury dziecięcej na całym świecie. Tak więc po prostu wypada znać ten cykl. Ale przede wszystkim to niezwykle wciągająca powieść. My czytaliśmy całą rodziną. Pierwsze trzy tomy zostały niedawno zekranizowane (oczywiście jest wiele różnych adaptacji kinowych, teatralnych i radiowych), tak więc po lekturze oglądaliśmy film.
Książka znajduje się na Złotej Liście fundacji Cała Polska czyta dzieciom w kategorii wiekowej 8-10 lat.

Wrażenia dziecka: Chłopcy byli absolutnie zachwyceni tą książką. Nie mogli się oderwać, po skończeniu tomu nie mogli się zdecydować czy wolą przeczytać go jeszcze raz czy może przejść do następnego. W "Narnii" znajdziemy wszystko to co lubią chłopcy: przygody, magię, bitwy, rycerzy. Ale absolutnie nie jest to książka tylko dla chłopców, głównymi bohaterami są dwaj chłopacy i dwie dziewczynki i treść też jest tak skonstruowana, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Książka jest też uniwersalna jeżeli chodzi o wiek czytelnika. Świetnie zrozumiał i bardzo polubił ją 4-letni S. ale i my dorośli czytaliśmy ją z wielką przyjemnością.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Wspaniała książka dla każdego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz