sobota, 30 marca 2013

Detektyw na pustyni

Tytuł: Detektyw na pustyni
Autor: Ake Holmerg
Wydawnictwo: Dwie SiostryStreszczenie: Po ostatnim sukcesie (Latający detektyw) Ture Sventon nie ma chwili spokoju. Postanawia odwiedzić swojego przyjaciela Omara, który sprzedał mu latający dywan, na pustyni w oazie Kaf. Musi tylko znaleźć sposób na przetransportowanie zapasu ptysiów. Udaje się do wynalazcy lodówek Hjortrona po odpowiedni sprzęt. Okazuje się, że Hjortron zbudował prototyp rewolucyjnego urządzenia - przenośnej lodówki, która pomieści nawet tysiąc dwieście ptysiów. Niestety ktoś chce ukraść pomysł wynalazcy. Ture Sventon zgadza się na przypilnowanie "Arktyki", a przy okazji będzie mógł zabrać na pustynię arabską całkiem spory zapas ptysiów. Na latającym dywanie ukryła się dwójka dzieci pana Hjortrona, która od tego czasu towarzyszyć będzie detektywowi. Niestety plany urlopowe zostały bardzo szybko udaremnione - ktoś ukradł Arktykę! Do tego znikają dzieci i wielbłąd Omara. Dwójka przyjaciół musi działać szybko.

Wrażenia rodzica: Podobnie jak pierwsza część serii, ta książka bardzo mi się podobała. Akcja rozwija się powoli, autor przykłada dużą uwagę do szczegółów. Ten styl sprawia, że książkę świetnie się czyta, wręcz można się nią delektować. Myślę, że to bardzo wartościowa lektura, pokazuje dziecku wartość literatury, wyraźnie wyróżnia się na tle niektórych pozycji dla dzieci typu "fast-food" (szybko, łatwo i przyjemnie). Przy tym na pewno dziecka nie znuży.

Wrażenia dziecka: M. też się bardzo podobało. Napięcie budowane jest powoli ale fabuła bardzo wciąga. Autor nigdzie się nie spieszy i my też mogliśmy zatrzymywać się i rozmyślać nad niektórymi wydarzeniami. Oczywiście M. nie może doczekać się kolejnej części.

Sugerowany wiek: 5+

Ogólna ocena: Świetna książka. Polecam na wspólne czytanie dla całej rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz