środa, 5 grudnia 2012

Latający detektyw

Tytuł: Latający detektyw
Autor: Ake Holmberg
Wydawnictwo: Dwie SiostryStreszczenie: Sture Sventon jest najprawdopodobniej najbystrzejszym prywatnym detektywem w kraju. Jednak po pierwsze nie przez wadę wymowy nie umie wypowiedzieć swojego imienia i zmienił nazwisko na Ture Sventon a po drugie nigdy nie otrzymywał zleceń. Do czasu kiedy do spokojnego miasteczka Lingonboda przybył Wilhelm Łasica ze swoim wspólnikiem Bykiem. Przestępcy starszą dwie starsze panie, że ukradną im wielki puchar jubileuszowy (albo po prostu jubelowy) oraz pistolet kawaleryjski o kolbie inkrustowanej masą perłową. Panie wzywają na pomoc detektywa Sventona. Kiedy detektyw zastanawia się jak ma dotrzeć do Lingonboda (bilet jest drogi a jego interes kiepsko idzie i pieniędzy nie starcza mu nawet na kochane ptysie), odwiedza go dziwny gość. Na początku wygląda jak kolejny sprzedawca dywanów ale po chwili okazuje się, że dywan który oferuje jest niezwykły, bo latający. Wyposażony w cudowny dywan detektyw udaje się do Lingonboda aby ująć znanego i nieuchwytnego przestępcę, co pozwoli m trafić na pierwsze strony gazet. W akcji pomaga mu czwórka dzieci - siostrzeńcy panien Fredriksson.

Wrażenia rodzica: Fantastyczna książka. Ciekawa, przeplatana magią fabuła, świetny język a do tego ilustracje Anny Kołakowskiej. Akcja prowadzona jest spokojnie, bez pośpiechu, autor skupia się na szczegółach i dokładnych opisach. Jest to jednak wielki atut tej książki. Fabuła niezwykle wciąga i nie chce się odłożyć książki na bok.
Książka została wydana w serii Mistrzowie Ilustracji.

Wrażenia dziecka: M. bardzo się podobała. Dość powiedzieć, że jak tylko skończyliśmy to chciał czytać ją od początku. Nie może doczekać się kolejnych przygód sympatycznego detektywa.

Sugerowany wiek: 5+

Ogólna ocena: Polecam, świetna książka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz