piątek, 29 marca 2013

Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego

Tytuł: Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego
Autor: Ulf Stark
Wydawnictwo: ZakamarkiStreszczenie: Ta książka to pierwszy tom trylogii opartej na wspomnieniach z dzieciństwa Ulfa Starka. Mały Ulf jest trochę przy kości, ma platfusa, jest odrobinę niezdarny i wolniejszy od kolegów. A do tego ma starszego brata, który ciągle się go czepia i nabija mu kolejne siniaki. Pewnego dnia do klasy dołącza nowy chłopiec - Percy. wydaje się być zupełnym przeciwieństwem Ulfa - umie szybko biegać, wspinać się na drzewo, świetnie radzi sobie na równoważni. A do tego uważa, że to fantastyczne mieć platfusa (zamiast lekcji matematyki jest gimnastyka korekcyjna), lubi wyszywać i nie przejmuje się tym co sądzą o nim inni. Chłopcy zaczynają się wspólnie bawić, a wkrótce Ulf poznaje sekret Percy'ego - chłopiec wszystko zawdzięcza magicznym tenisówkom. To one sprawiają, że jest szybki, zgrabny i niczego się nie boi. Ulf chce za wszelką cenę zdobyć takie buty, więc kiedy okazuje się, że przyjaciel ze swoich wyrasta, postanawia ubić z nim interes.. Ich cena jest oczywiście odpowiednio wysoka, ale Ulf dałby wszystko, żeby je zdobyć.

Wrażenia rodzica: Mam mieszane uczucia zarówno do samej książki jak i do głównego bohatera. Pełno tu strasznych pomysłów (chodzenie po barierce mostu, przebieganie przed pędzącą ciężarówką, wyścigi gokartami, które kończą się urazami zawodników, wrzucanie petard do skrzynek na listy). Trudno też rozgryźć głównego bohatera - czy to samotne, naiwne dziecko, szukające przyjaźni czy może wyrachowany egoista? Jednak wątek głównego bohatera jest pozytywny - chłopiec odzyskuje wiarę w siebie i jego życie się odmienia, staje się szczęśliwy. W końcu sam pojmuje, że siła leży w nim samym a nie magicznych tenisówkach.

Wrażenia dziecka: M. to urodzony biznesmen. Swego czasu wymyślił strategię marketingową dla ulubionych zabawek, które nie były popularne wśród innych dzieci (mama, trzeba dzieciom pokazać, że to są fajne zabawki, one muszą się o tym dowiedzieć! Oczywiście wymyślił jak to zrobić). Od pierwszej propozycji Percy'ego ciągle podejrzewał podstęp (a jak te tenisówki nie są magiczne? powinien najpierw je wypróbować!). W toku negocjacji ciągle krytykował Ulfa (za dużo mu daje, to się nie opłaca!). Nie mógł pojąć jak można dać tak wiele za tenisówki, co do których nie ma się pewności, że działają. Ocena opłacalności wymiany przesłoniła mu całą resztę.

Sugerowany wiek: 7+

Ogólna ocena: Nieco kontrowersyjna, ale zabawna i miejscami pouczająca historia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz