sobota, 7 grudnia 2013

Mój przyjaciel Szymon

Tytuł: Mój przyjaciel Szymon
Autor: Kitty Crowther
Wydawnictwo: EneDueRabeStreszczenie: Tymon jest kosem, mieszka w lesie ale zawsze lubił morze. Pewnego dnia wybrał się w podróż, żeby je zobaczyć. Spotkał tam mewę Szymona. Szymon zaprosił Tymona do swojego miasteczka na małej wyspie. Tymon dziwi się, wszyscy mieszkańcy są podobni do Szymona. Białym ptakom nie podoba się dziwny, nieznany gość. Tymon tłumaczy "swoich", że to dlatego, że pierwszy raz widzą czarnego ptaka. Podczas kolejnej wizyty w miasteczku, mewy nadal nie akceptują Tymona. Szymon go pociesza mówiąc, że na pewno w końcu go polubią, a do tego czasu nie będą odwiedzać miasteczka. I faktycznie, powoli mewy przyzwyczajają się do nowego mieszkańca.

Wrażenia rodzica: Bardzo piękna opowieść o przyjaźni i tolerancji. Z jednej strony mamy Szymona, który wbrew swoim bliskim przyjaźni się z odmiennym Tymonem. Autorka pokazuje, że różnice między ptakami sprawiają, że mogą się nawzajem od siebie dużo nauczyć. Z drugiej strony mamy małą, zamkniętą społeczność, która nie akceptuje odmiennego przybysza. Nie interesuje ich skąd pochodzi i czy ma coś ciekawego do powiedzenia, z góry zakładają, że jest dziwny i nie będą się z nim kontaktować. Jednak powoli mieszkańcy oswajają się z Tymonem. Przekaz jest bardzo łatwy do odczytania przez dziecko. Książka jest pięknie i bardzo sugestywnie zilustrowana. Tekst to krótkie, proste zdania, do każdego zdania jest obrazek, co sprawia, że książkę mogą zrozumieć już bardzo młodzi czytelnicy.
Krótkie zdania i ciekawy tekst, który na pewno zainteresuje starsze dzieci sprawia, że to ciekawa pozycja dla dzieci zaczynających samodzielne czytanie.

Wrażenia dziecka: Chłopcom spodobała się książka. Jest ona odpowiednia nawet dla 6-latka, jest świetnym tematem do dyskusji zarówno o tolerancji jak i o przyjaźni.

Sugerowany wiek: 3+


Ogólna ocena: Piękny tekst, piękne ilustracje, piękna książka o przyjaźni i tolerancji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz