niedziela, 8 grudnia 2013

Madika z Czerwcowego Wzgórza

Tytuł: Madika z Czerwcowego Wzgórza
Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo: Nasza KsięgarniaStreszczenie: Madika i jej młodsza siostra Lisabet mieszkają na Czerwcowym Wzgórzu. Madika niedługo idzie do szkoły. Dnie mijają siostrom na zabawach i psotach. Dziewczynki mają studnie bez dna z najdziwniejszymi pomysłami. Towarzyszymy im od końca wakacji do świąt Bożego Narodzenia.

Wrażenia rodzica: Fantastyczna książka. To jest właśnie Lindgren którą uwielbiam. Opisuje beztroskie dzieciństwo, szalone pomysły, straszne zabawy. Takie rzeczy, które pewnie każde z nas ma na sumieniu. Na szczęście z wszystkich zabaw dziewczynki wychodzą bez większych obrażeń (poza wstrząsem mózgu po skoku z parasolem zamiast spadochronu). Może niektórym włos się jeżyć na głowie ze strachu, że ich dzieci się zainspirują, ale mi się wydaje, że jest wręcz odwrotnie - opowieści zaspokajają ciekawość, są przestrogą ale nie moralizują. Czytając tą książkę mam przed oczyma własne dzieciństwo, kiedy nic nie było niemożliwe.
Zauważyłam też pewne podobieństwo między Madiką i Lisabet a moimi chłopcami (poza wiekiem) - mianowicie lubią bawić się w "biblijne" zabawy. Dziewczynki inscenizowały odnalezienie Mojżesza w sitowiu (zgadnijcie kto grał Mojżesza?) i zamknięcie Józefa w studni. Moich złapałam kiedyś na zabawie w...Jezuska i Rzymian (nie muszę dodawać kto był "Jezuskiem"?)

Wrażenia dziecka: Początkowo chłopcy nie chcieli słuchać książki "o dziewczynach". Szybko się jednak przekonali, że tej parce mało który chłopak dorasta do pięt. Byli zachwyceni tą książką, M. już po tygodniu zaczął suszyć mi głowę, żeby przeczytać ją jeszcze raz. Byli pełni podziwu dla brawury dziewczyn i otwarcie przyznali, że oni by tak nie zrobili.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Polecam, świetna książka dla wielbicieli Lindgren.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz