piątek, 15 listopada 2013

Latający szpieg czy Karlsson z Dachu

Tytuł: Latający szpieg czy Karlsson z Dachu
Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo: Nasza księgarniaStreszczenie: Rodzice i rodzeństwo braciszka wyjeżdżają na wakacje. On zostaje w domu z panną Cap i wujem Juliusem, który przyjechał w odwiedziny. No i oczywiście z najlepszym przyjacielem - Karlssonem. Niektórzy uważają, że jest mały, tęgi, wścibski, bezczelny, rozpieszczony i nieznośny. Inni mają go za psotnego, figlarnego, dowcipnego chłopca. A na pewno wszyscy są zgodni do tego, że dzięki śmigłu na plecach i starterze na brzuchu potrafi latać. Zbudował sobie domek na dachu domu braciszka i jest stałym gościem w jego mieszkaniu.
Ostatnio braciszek ma na głowie bardzo dużo problemów - Karlsson został podejrzany o szpiegostwo i za jego głowę została wyznaczona spora nagroda. Musi powstrzymać rzezimieszków z sąsiedztwa - Fillego i Rullego przed schwytaniem przyjaciela. Dwoi i się i troi, żeby wuj Julius nie zorientował się kim jest odwiedzający ich chłopiec. Musi tez łagodzić pannę Cap, która jest wściekła na Karlssona. A w domu dzieją się naprawdę niesamowite rzeczy - od znikających bułeczek przez pojawiające się duchy, mumie, latające strzygi aż do nocnych włamywaczy.

Wrażenia rodzica: Sama fabuła jest interesująca. Postać Karlssona jednak nie do końca mi się podobała, a raczej niewspółmierne stosunki panujące pomiędzy nim a Braciszkiem. Braciszek jest zafascynowany Karlssonem, daje się wykorzystywać nie dostając nic w zamian. Dodatkowo książkę dość trudno się czyta. Zdania są niezgrabne, często gubiłam wątek. Mam wrażenie, że to za sprawą tłumaczenia, bo styl nie pasuje mi do Lindgren.


Wrażenia dziecka: książka nie wciągnęła M. Podobało mu się, ale tez gubił wątek, rozpraszał się. S. zupełnie książka nie przypadła do gustu. Wydaje mi się, że nie za sprawą fabuły ale stylu, bo S. słuchał już znacznie dłuższych i skomplikowanych książek.
Może nie do końca polubiliśmy tą książkę, bo nie zaczęliśmy od początku cyklu, czyli od "Braciszek i Karlsson z dachu".  Może jeszcze wrócimy do pierwszej książki ale na razie M. jest nastawiony niechętnie a S. kategorycznie oświadczył, ze on nigdy w życiu nie chce już słuchać o Karlssonie.

Sugerowany wiek: 5+

Ogólna ocena: Przeciętna pozycja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz