piątek, 29 marca 2013

Ja i moja siostra Klara

Tytuł: Ja i moja siostra Klara
Autor: Dimiter Inkiow
Wydawnictwo: TatarakStreszczenie: Narratorem książki jest mały chłopiec, który opowiada o przygodach swoich i starszej siostry Klary. Rodzeństwo najczęściej ma dobre intencje (chcieli wypastować buty, skąd mogli wiedzieć, że ich pies i kot rozniosą pastę po całym domu), ale to co wynika z ich pomysłów to najczęściej katastrofa, chociaż zdarzają się też historie, które się kończą dobrze dla wszystkich (no prawie). Np ta jak sprzedawca odkurzaczy, za namową rodzeństwa, sprząta dokładnie całe mieszkanie, żeby przekonać jaki świetny jest nowy model sprzętu. Najczęściej też to starsza i rezolutna siostra jest autorką tych pomysłów a brat chętnie je realizuje, np. pomaga jej w nauce fryzjerstwa.
Książka znajduje się na Złotej Liście fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wrażenia rodzica: Ciekawa i zabawna książka. Czasami mnie tylko ciarki przechodziły czy czasami chłopaki nie zainspirują się którymś z pomysłów. Bo niektóre faktycznie są trochę przesadzone jak w książce dla dzieci: siostra obcina bratu włosy, dzieci farbują psa, po kryjomu smarują kremem mamy dzidziusia. Ale to chyba jest tak, że dorośli traktują wszystko zbyt poważnie, bo chłopaki ani przez moment nie wspomnieli, że mogli by zrobić coś jak rodzeństwo z książki.
Uroku książce dodają przezabawne ilustracje Justyny Mahboob.

Wrażenia dziecka: Każdy z chłopaków reagował inaczej. M. śmiał się z perypetii rodzeństwa, podczas gdy S. był zdumiony i lekko przerażony - "przecież tak nie wolno robić!", "ale ta Klara jest niegrzeczna". Może dlatego, że podświadomie M. utożsamiał się ze straszą Klarą, która zazwyczaj była pomysłodawczynią i tą mniej poszkodowaną. S. widział się pewnie w roli młodszego brata - królika doświadczalnego.
Mimo, że książka ma dość dużo tekstu, S. słuchał uważnie i nie rozpraszał się. Tak więc ta lektura nadaje się dla najmłodszych czytelników. Na "Złotej Liście" proponowana jest dla dzieci w wieku od 0 do 4 lat.

Sugerowany wiek: 4+

Ogólna ocena: Polecam zabawna lektura, świetna zarówno dla malucha jak i dla trochę starszego dziecka.

1 komentarz:

  1. Mojej córce też bardzo się podobała ta książka.
    Ja mama trochę mieszane odczucia ...

    OdpowiedzUsuń