środa, 27 lutego 2013

Powidoki

Tytuł: Powidoki
Autor: Tina Oziewicz
Wydawnictwo: Dwie SiostryStreszczenie: Promyk Dżo zostaje usunięty z Okołoziemskiego Ośrodka Szkoleniowego Promieni Słonecznych im. Tych, Co z Prędkością Światła Mkną. Namawia swoich przyjaciół, Zimnego i Zgiętego na wyprawę na Ziemię do Pałacu Kultury aby obejrzeć obraz, na którym uwiecznieni zostali jego dziadkowie (chodzi o "Powidoki słońca" Władysława Strzemińskiego). Jednak nie uwzględnili pory dnia i na miejsce trafiają w nocy. Zostają więc w jednej z sal aby poczekać aż zrobi się jasno. Zastanawiają się co jest na obrazie, przy którym siedzą, bo każdy ma inne zdanie w tej kwestii ("Kompozycja unistyczna 14" Władysława Strzemińskiego), wspominają PEZOS czyli Praktyczny Egzamin Z Odbijania Się. Po powrocie na Słońce okazuje się, że swoim zniknięciem wywołali niezłe zamieszanie. Nauczyciel Promienny potrafił docenić odwagę i determinację małego Dżo i przyjmuje go z powrotem do Ośrodka.

Wrażenia rodzica: Ta książka jest fenomenalna. Została wydana w serii "Mały Koneser" i faktycznie można się nią delektować bez końca. Tekst jest zabawny, świetnie napisany, z samego użytego w niej stylu można czerpać przyjemność. Fabuła jest ciekawa, chwilami śmieszna, chwilami skłaniająca do refleksji. Do tego Świetne ilustracje Oli Cieślak nawiązujące do twórczości Strzemińskiego. Książka jest również wspaniałą zachętą do rozmowy z dzieckiem o sztuce.
Książka objęta jest patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wrażenia dziecka: M. bardzo podobała się fabuła, przyciągały go ilustracje ale nie był tak zafascynowany książką jak ja. 6- latek jest jeszcze za mały, żeby w pełni docenić tę książkę. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żeby ją przeczytać i wrócić do niej za 2-3 lata a może nawet później. Dopiero starsze dziecko doceni dowcipy słowne i wspaniały styl autorki. Nie mniej jednak książka zapadła M. w pamięć bo kilkakrotnie do niej wracał z rozmowach i dopytywał o szczegóły.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Fenomenalna książka. Polecam, polecam, polecam (nie tylko dzieciom!).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz