piątek, 25 stycznia 2013

Twoje prawa ważna sprawa

Tytuł: Twoje prawa ważna sprawa
Autor: Pernilla Stalfelt
Wydawnictwo: Czarna OwieczkaStreszczenie: Książka to zilustrowana i napisana prostymi hasłami konwencja o prawach dziecka.

Wrażenia rodzica: Bardzo ciekawa pozycja. W prosty i obrazowy sposób przekazuje treść konwencji praw dziecka. Warto zapoznać z nią dzieci jak i samemu przeczytać (na końcu książki jest obszerniejsza jej wersja). Na pewno nie wystarczy przeczytać tej książki. To materiał do dalszego tłumaczenia i dyskusji. Trzeba się przygotować na trudne tematy, takie jak porzucone dzieci, adopcja, wojna, porywanie i handel ludźmi. Zabawne ilustracje rozładowują napięcie i łatwiej mówić o trudnych sprawach.
Książka przeznaczona jest dla dzieci od 4 lat, jednak wydaje mi się, że to za wcześnie. M. ma prawie 6 lat i myślę, że to książka własnie dla jego rówieśników.

Wrażenia dziecka: M. bardzo polubił tą książkę. Przy pierwszym czytaniu jeszcze nie za bardzo rozumiał co to znaczy "mieć prawa" ale jak wróciliśmy później do lektury i rozmowy o bardziej interesujących go fragmentach zaczął bardziej rozumieć całą koncepcję. Często dowiadując się o niektórych sytuacjach boi się, że jego może to spotkać, ale ta książka go nie przerażała, bardziej skłaniała do refleksji.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Mądra lektura, świetny materiał do rozmowy z dzieckiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz