wtorek, 29 stycznia 2013

Słoneczne jajo

Tytuł: Słoneczne jajo
Autor: Elsa Beskow
Wydawnictwo: ZakamarkiStreszczenie: Pewnego dnia córka elfów znajduje w lesie coś dużego, złocistego i okrągłego. Ponieważ często odnosiła ptaszkom jajka, które wypadły im z gniazd, uznała że znalezisko też jest jajem. Słońce zgubiło swoje jajo a teraz przez chmury nie może go odnaleźć. Córka elfów idzie po przyjaciół, żeby wymyślić sposób na oddanie słońcu jaja. Wszystkie stworzenia bardzo się boją, że z jaja wykluje się słoneczko i spali las. Kiedy rozważają jak temu zapobiec nadlatuje zięba i tłumaczy wszystkim, że znalezisko jest owocem pomarańczy. Przyjaciele robią słomki i piją pyszny sok. Nagle nadlatuje wrona i porywa owoc.  Zięba obiecuje córce elfów, że zabierze ją do ciepłych krajów, gdzie na drzewach rosną słoneczne owoce.

Wrażenia rodzica: Piękna i ciepła opowieść, świetnie zilustrowana. Na lewej stronie mamy tekst, a na prawej dużą ilustrację wykonaną przez autorkę. Elsa Beskow jest jedną z najsłynniejszych szwedzkich autorek książek dla dzieci. Jej ilustracje są też często reprodukowane i oprawiane.
"Słoneczne jajo" to opowieść pełna magii, ciepła i przyjaźni.

Wrażenia dziecka: Moi chłopacy słuchają tej opowieści jak zaczarowani. Zresztą taki jest klimat tej książki. Podoba im się zarówno treść jak i ilustracje, spędziliśmy z tą książką naprawdę miłe chwile. S. z wielkim przejęciem opowiada fabułę.

Sugerowany wiek: 3+

Ogólna ocena: Polecam najmłodszym i trochę starszym czytelnikom. Po lekturze robi się ciepło na sercu, książka wprowadza we wspaniały magiczny klimat.

1 komentarz:

  1. Końcówka zaskakująca, co? ;-)
    A ilustracje cudowne. Chciałabym mieć którąś nad swoim łóżkiem ;-)

    OdpowiedzUsuń