środa, 30 stycznia 2013

Gdzie się podziały smerfy

Tytuł: Gdzie się podziały smerfy
Autor: Stacia Deutsch Rhody Cohon
Wydawnictwo: PapilonStreszczenie: Sześcioro smerfów przez magiczny portal dostaje się do Nowego Jorku. Zaraz za nimi podąża Gargamel z Klakierem. Ciamajda jak zwykle wpakował się w kłopoty. Przyjaciele ruszają mu na pomoc. Potem muszą jeszcze zdobyć gwiazdogap, żeby dowiedzieć się kiedy gwiazdy będą w takim położeniu żeby wysmerfować błękitny księżyc. To jedyny sposób, żeby wrócić do domu. Trafiają do małżeństwa Winslowów - Grace spodziewa się dziecka, a Patrick dostaje właśnie życiową szansę w pracy. Niebieskie stworki przewracają ich życie do góry nogami, ale pozwalają im dostrzec co w życiu jest najważniejsze. Cały czas śladem smerfów podąża zły Gargamel. Chce je złapać i wycisnąć z nich magiczny niebieski eliksir, który sprawi, ze będzie najpotężniejszym czarownikiem na świecie.
Książka powstała na podstawie scenariusza filmu.

Wrażenia rodzica: Książka niezbyt mi się podobała. Dużo jest dialogów, w których łatwo się pogubić, narracja tez powadzona jest w taki sposób, że często łapałam się na tym, ze nie wiem co się dzieje. Prowadzonych jest kilka wątków równolegle, czytelnik przeskakuje z jednego na drugi, co może być ciężkie dla dzieci. Wątek pracy Patricka jest zupełnie dla dzieci niezrozumiały, podejrzewam, że podobnie jak jego rozterki w stosunku do nienarodzonego dziecka. Moim zdaniem fabuła i forma nie są dostosowane do siebie nawzajem: młodsze dziecko nie zrozumie wielu kwestii, starsze, które je pojmie, będzie znudzone fabułą.


Wrażenia dziecka: Chłopaki uwielbiają smerfy więc słuchali obydwoje. S. raczej się przysłuchiwał bo szybko się nudził, M. też wielu kwestii nie rozumiał, ale skupiał się na tym co go interesuje. Zakończenia musiał słuchać dwa razy, bo nie wszystko pojął za pierwszym razem.

Sugerowany wiek: 7+

Ogólna ocena: Czytałam lepsze książki dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz