czwartek, 8 listopada 2012

Tupcio Chrupcio. Ja się boję!

Tytuł: Tupcio Chrupcio. Ja się boję!
Autor: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Wilga



Streszczenie: Tupcio Chrupcio czyta książkę o potworach i duchach. Kiedy mama gasi światło, myszka zaczyna się bać. Następnego dnia na podwórku grupka starszaków jest dla niego niemiła. Po powrocie do domu malec rozmawia o tym z tatą, który radzi mu, żeby nie zwracał na nich uwagi i że nie należy dokuczać młodszym. Potem mama zabiera go na basen, ale myszka boi się sama wejść do wody. Mama wchodzi razem z nim i okazuje się, że pływanie jest bardzo przyjemne. To jednak nie koniec przygód, bo strach wraca kiedy Tupcio jest sam w przebieralni. Mama uspokaja go, że jest tuż obok i będzie czekać na niego w holu. Żeby tego było mało, w drodze powrotnej do domu łapie ich burza. Tupcio znowu się boi. Dopiero w domu czuje się bezpiecznie i sam pociesza młodszą siostrę, która też wystraszyła się piorunów. Chwali się tacie, że już jest odważny i nie boi się ani ciemności  ani potworów, ani wody, ani burzy. Tata go chwali i przypomina, że nie można wyśmiewać się z kogoś kto się boi i że zawsze należy być ostrożnym.

Wrażenia rodzica: Trochę dużo się dzieje, ale opisywane są sytuacje, w których dzieci najczęściej się boją. W książce jest dużo obrazków, które pozwalają dziecku samodzielnie wrócić do opowieści o myszce.

Wrażenia dziecka: S. też się często boi, dlatego czytanie o Tupciu, który przeżywa to co on uspakaja go. Każda sytuacja dobrze się kończy, strach zostaje oswojony i pokonany, a S. nabiera pewności, że on tez potrafi go pokonać. W książce jest dużo obrazków, które bardzo się mu podobają i pozwalają samodzielnie wrócić do opowieści o myszce.

Sugerowany wiek: 3+

Ogólna ocena: Mądra i kolorowa książeczka oswajająca dzieci ze strachem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz