niedziela, 21 października 2012

Czerwone krzesło

Tytuł: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
Autor: Andrzej Maleszka
Wydawnictwo: ZnakStreszczenie: Podczas trzydniowej burzy piorun trafia w olbrzymi stary dąb. Nie było to zwykłe drzewo, miało magiczną moc. Drewno trafia do tartaku, gdzie pocięto je na deski, a następnie wyprodukowano z nich wiele przedmiotów. Jeden z nich to czerwone krzesło, które trafia w ręce trójki rodzeństwa. Ich rodzice stracili pracę i wszyscy się martwią co teraz będzie. Z wizytą przyjeżdża nielubiana, bogata ciotka. Nieświadomie rzuca czar na rodziców, którzy w jego wyniku postanawiają wyjechać na rok do pracy na statku wycieczkowym a dzieci zostawić z okropną ciotką, którą interesują tylko pieniądze. Po serii tajemniczych wydarzeń dzieci odkrywają, że nowe krzesło ma magiczną moc - spełnia wszystkie życzenia wypowiedziane przez osobę, która na nim siedzi. Jednak odczarowanie rodziców nie jest takie proste - krzesło działa tylko na to, co jest w zasięgu wzroku. Rodzeństwo musi więc odbyć długą podróż w poszukiwaniu mamy i taty. Towarzyszy im zmniejszona do siedmioletniej dziewczynki ciotka oraz zły Max, który za wszelką cenę, chce zdobyć magiczny przedmiot. Jak można sobie wyobrazić podróż jest pełna szalonych przygód.

Wrażenia rodzica: Świetna, trzymająca w napięciu historia, pełna śmiesznych sytuacji. Autor ma świetny styl, aż nie chce się odłożyć książki. Oczywiście jest też morał, uczy o tym co w życiu jest ważne, o uskrzydlającej mocy miłości i o tym, że każdy może się zmienić, wystarczy dać mu szansę.
Książka znajduje się na Złotej Liście fundacji Cała Polska czyta dzieciom w kategorii wiekowej 8-10 lat.

Wrażenia dziecka: M. ogłosił tę książkę jako swoją ulubioną. A jak usłyszał, że są inne części od razu chciał iść do biblioteki ich szukać. Książka jest pełna emocji, czasami się bał i co chwila wybuchał śmiechem. Chodził za mną z tą książką i w każdej wolnej chwili chciał jej słuchać. Nawet S. chętnie się przysłuchiwał, chociaż zwykle nie lubi dłuższych opowieści.

Sugerowany wiek: 5+

Ogólna ocena: Polecam. Świetna książka dla całej rodziny.

1 komentarz: