niedziela, 8 lipca 2012

Tajemnica kawiarni

Tytuł: Tajemnica kawiarni
Autor: Martin Widmark, Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki


Streszczenie: Książka z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Lasse i Maja mieszkają w Valleby i prowadzą własne biuro detektywistyczne. Tym razem ktoś okrada kawiarnie. Jednak złodziej zawsze wie kiedy uderzyć, dziwnym trafem jakby wiedział kiedy w kasie jest najwięcej pieniędzy. Lasse i Maja pomagają komisarzowi rozwikłać zagadkę.

Wrażenia rodzica: Książki z serii są bardzo dobrze napisane - z jednej strony, tak jak powieści kryminalne trzymają w napięciu, z drugiej strony wszelkie poszlaki opisane są dokładnie, tak aby młody czytelnik miał szansę pokojarzyć fakty. Książka zawiera zabawne ilustracje i jest napisana dużą, czytelną czcionką, co sprawia, że jest idealna do doskonalenia samodzielnego czytania.
W osłupienie wprowadziła mnie końcówka książki - pojawia się wątek homoseksualny. Tak więc jak ktoś nie ma ochoty tłumaczyć ciekawskiemu malcowi dlaczego pan mógł się zakochać w panu niech lepiej wybierze inny tom.

Wrażenia dziecka: Jak każda książka z serii, bardzo wciągnęła M. W trakcie czytania, co chwilę się zatrzymywaliśmy i analizowaliśmy poszlaki. M. świetnie się przy tym bawił.

Sugerowany wiek: 7+ (my czytamy z 5 letnim M. ale nie zawsze wszystko rozumie - np. w tym tomie należało tworzyć akronimy)

Ogólna ocena: Ciekawa pozycja, świetna do wspólnej zabawy.

1 komentarz:

  1. Witam, zgadzam się w pełni z komentarzem. Dodam jedną ważną informację - w najnowszej części pt. Tajemnica pływalni również pojawia się wątek homoseksualny, tym razem lesbijski ostrzegam wszystkich rodziców - mnie osobiście wprowadziło to w kompletne osłupienie podczas czytania siedmiolatkowi. Autorzy tej książki są chyba na garnuszku jakichś organizacji. Mocno się zawiodłem zwłaszcza że dziecko w wieku mojego syna może już czytać sobie sam (duże litery).

    OdpowiedzUsuń