poniedziałek, 15 września 2014

Dzieciaki świata

Tytuł: Dzieciaki świata
Autor: Martyna Wojciechowska
Wydawnictwo: National GeographicStreszczenie: Książka zawiera 5 historii o dzieciach z najdalszych krańców ziemi:
Zuzu, mały pasterz z plemienia Himba żyje na pustyni w Namibi i do kąpieli używa nie wody, tylko piasku.
Lien, lotos z zatoki Ha Long, to dziewczynka z Wietnamu, której dom znajduje się na barce.
Matina, żywa bogini z Nepalu nie może się odezwać ani samodzielnie zrobić nawet jednego kroku.
Mebratu, wesoły pucybut z Etiopii chce zostać najlepszym biegaczem świata i wystartować  na olimpiadzie.
Mali, dziewczynka, która chciała zostać żyrafą, ma mieć założone na szyi pierścienie, które wydłużą jej szyję.
Wszystkie opowiadania uzupełnione są o liczne fotografie i ciekawostki o kulturze, obyczajach, jedzeniu, geografii danych krajów. Każdy rozdział kończy się dwoma tematami do rozmów z dziećmi - postawione jest krótkie pytanie, np. "jak myślisz, czy wygląd zewnętrzny jest najważniejszy" lub "jak myślisz w jaki sposób można oszczędzać wodę". Poniżej pytań znajdują się rozważania na dany temat.


Wrażenia rodzica: Książka napisana jest przystępnym językiem, najważniejsze kwestie powtórzone są nawet kilka razy. Czcionka jest duża, co zachęca do samodzielnego czytania. Jest też dużo opisów i dygresji pod obrazkami, M. który męczy się jeszcze czytając dłuższe teksty chętnie czytał te małe okienka, a główny tekst zostawiał mi.
Bardzo lubię książki Martyny Wojciechowskiej (chociaż jej programów tv o identycznej przecież tematyce nie trawię). I tym razem udało się jej stworzyć pasjonującą książkę i pokazać na fotografiach piękny i niezwykły świat.

Wrażenia dziecka: Chłopcom książka się podobała, chociaż irytowały ich powtórzenia, wołali "mamo, przecież o tym już było!". Głośno komentowali, np. jak S. usłyszał, że dzieci w Namibii nie muszą chodzić do przedszkola ani szkoły to stwierdził, że bardzo chciałby tam mieszkać. Ale jak za chwilę usłyszał, że muszą w tym czasie pracować i nie mają zabawek szybko zmienił zdanie. Na początku trudno im było zrozumieć jak świat w innych miejscach może się tak bardzo różnić od tego, który my znamy.

Sugerowany wiek: 5+

Ogólna ocena: Polecam, książka zainteresuje nie tylko dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz