poniedziałek, 26 maja 2014

Pamiętnik grzecznego psa

Tytuł: Pamiętnik grzecznego psa
Autor: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Wydawnictwo: LiteraturaStreszczenie: Tytułowym bohaterem jest pies Winter rasy Alaskan malamut. Opowiada swoje perypetie od dnia, w którym opuścił swoją mamę i rodzeństwo i pojechał do nowego domu. W jego nowym stadzie jest Henryk, który często robi się czerwony, Hanka, która robi wyśmienite pieczenie, Julia, która zawsze staje po stronie Wintera i Alek, który jest jego najlepszym przyjacielem. Winter musi stawić czoło wielu niedogodnościom i niebezpieczeństwom. Musi poradzić sobie z treserem, dziwnym oporom po drugiej stronie linki i innymi psami a nawet kajakiem. Winter najbardziej na świecie lubi jeść i się bawić. Z zabaw najbardziej oczywiście lubi gonitwy - z psami, ich właścicielami, końmi a nawet krowami. A że jest grzecznym psem (w końcu ciągle wszyscy tak do niego mówią) wszystko uchodzi mu płazem.

Wrażenia rodzica: Ta książka jest fantastyczna. Wszyscy się świetnie bawiliśmy i śmialiśmy do rozpuku. Wszystkie wydarzenia opowiedziane są z perspektywy psa, co nadaje książce wyjątkowy nastrój. Książka znajduje się na Złotej Liście fundacji Cała Polska czyta dzieciom w kategorii wiekowej 8-10 lat. Książka została także nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (zajęła III miejsce).

Wrażenia dziecka: Chłopcom książka się bardzo podobała. Dawno tak dobrze się nie bawili. Co chwilę się śmiali i musiałam często przerywać czytanie na głośne dyskusje i wymyślanie innych zakończeń. Książka ma też inny wymiar, mianowicie chłopcy zaczęli się zastanawiać jak muszą się czuć psy, które znają. Myślę, że ich podejście do zwierząt będzie od teraz inne i to będzie zmiana na lepsze. M. bardzo spodobały się ilustracje (prawie każdy rozdział zobrazowany jest dużą, kolorową ilustracją na dwie strony) - nawet zapytał "a kto umie rysować takie fajne obrazki?" - ano Joanna Rusinek.

Sugerowany wiek: 7+

Ogólna ocena: Polecam, świetna książka dla czytelnika w każdym wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz