czwartek, 24 kwietnia 2014

Wanda leży w naszej ziemi

Tytuł: Wanda leży w naszej ziemi
Autor: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie KrakówStreszczenie: Legenda o królewnie Wandzie, która Niemca nie chciała. Po śmierci króla Kraka, między jego synami dochodzi do bratobójczej walki o tron. Starszy brat zostaje zabity, młodszy ucieka. Królową zostaje córka Kraka, Wanda. Z całego świata do Krakowa ciągną królowie i rycerze aby zostać mężem Wandy. Królewna jednak stawia sprawę jasno: "tylko Polak jasnooki będzie mieszkał na Wawelu". Pewnego dnia na Wawel przybywa rycerz Rytygier. Grozi, że jeżeli królewna nie weźmie go na męża, za czterdzieści dni wróci z armią i zniszczy Kraków. Aby uniknąć wojny i ocalić swoje miasto  Wanda rzuca się do Wisły.

Wrażenia rodzica: Uwielbiam duet Makuszyński i Walentynowicz. Te starsze, większe wydania są moim zdaniem o niebo lepsze niż malutkie wznowienia. Tak więc polecam poszukać trochę w antykwariatach albo na portalach aukcyjnych i zaopatrzyć się w wydanie A4.

Wrażenia dziecka: Pierwsza, najbardziej ukochana książka M. to była seria o Koziołku Matołku. Co wieczór rozkładał sobie na stoliczku książkę, kolację i sok i włączał audiobooka. Kiedyś, zupełnie przypadkowo złapaliśmy go na tym, że umie na pamięć (!!!) całą pierwszą księgę. Zaczął mówić a my ze zdumieniem przerzucaliśmy kartki i mu nie przerywaliśmy.
W każdym razie miłość przetrwała i książki Makuszyńskiego i Walentynowicza może czytać na okrągło. Ma to chyba po mamie.

Sugerowany wiek: 4+

Ogólna ocena: Jedna z naszych ulubionych pozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz