czwartek, 12 grudnia 2013

Pomolowana historia

Tytuł: Pomolowana historia
Autor: Kazimierz Szymeczko
Wydawnictwo: LiteraturaStreszczenie: Trzy mole książkowe: Historynek, Wierszynek i Militarek mieszkają w bibliotece. Kiedy nie ma w niej nikogo wychodzą z ukrycia i rozprawiają o historii Polski. Z ich rozmów dowiemy się o m.in. o Chrzcie Polski, koronowaniu Bolesława Chrobrego, panowaniu Bolesława Krzywoustego i Władysława Łokietka, Bitwie po Grunwaldem, powstaniach, odkryciu Ameryki, Mikołaju Koperniku.

Wrażenia rodzica: Ciekawa książka, ciekawa konwencja. Czytelnik historię poznaje niejako przy okazji. Ma to swoje plusy (niebanalny sposób) jak i minusy (czasami się gubiliśmy, rozmowy między molami czasami zaciemniały obraz). Poznajemy nie tylko historię Polski ale też szerszy kontekst - np. wynalezienie druku i jego wpływ na czytelnictwo. Przeczytamy również o kopalni Wieliczce, Mikołaju Koperniku, Hymnie Polski.
W książce są zabawne komiksowe ilustracje.

Wrażenia dziecka: Dla S. książka była za trudna natomiast M. był zachwycony. Interesuje się historią, więc nie chciał się oderwać od czytania. Wydaje mi się, że książka świetnie sprawdzi się dla takich dzieci albo dla trochę starszych, którzy z historią mają na bakier i do tej pory traktowali ją jako coś nudnego.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Bardzo ciekawa książka o najważniejszych momentach historii Polski.

2 komentarze:

  1. My znamy tę książkę pod innym tytułem: "A to historia. Opowiadania z dziejów Polski". Myślałyśmy nawet, że to są może dwie części, ale nie, zawartość na pewno jest ta sama, sprawdzałyśmy. Książka nam się podobała, ale rozczarowanie przy drugim egzemplarzu, pod innym tytułem, olbrzymie :-(

    OdpowiedzUsuń
  2. O, to dziękuję bardzo za ostrzeżenie, u nas też byłoby straszne rozczarownie

    OdpowiedzUsuń