czwartek, 24 października 2013

O dwóch takich co ukradli księżyc

Tytuł: O dwóch takich co ukradli księżyc
Autor: Kornel Makuszyński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza GMP Poznań


Streszczenie: Bracia bliźniacy Jacek i Placek, którzy od urodzenia sprawiają same kłopoty uciekają od matki, zabierając jej ostatni kawałek chleba. Chcą znaleźć miejsce, gdzie nie trzeba pracować i cały dzień można jeść. Po drodze spotyka ich wiele nieprzyjemności. Są leniwi i roszczeniowi, uciekają się do oszustw. Za wszystkie złe występki spotyka ich kara. Spotykają dziewczynkę, która straciła matkę i matkę, która straciła syna. Bardzo powoli zaczyna się zmieniać ich zachowanie. Niestety trafiają do niewoli do złego czarownika, który przez dziesięć lat ich więzi i zmusza do pracy. Kiedy w końcu udaje im się uciec są zupełnie innymi chłopcami. Przynajmniej tak im się wydaje, bo bardzo szybko zapominają o dobrych postanowieniach i wpadają na pomysł jak można się łatwo wzbogacić - ukraść księżyc.

Wrażenia rodzica: Mamy dość stare wydanie, ilustracje mi się nie podobają a w tekście jest bardzo dużo literówek, przez co dość ciężko się czasami czyta. Książka jest bardzo moralizatorska, ale przez to łatwo "trafia" do dzieci. Wbrew często ostatnio pojawiającym się opiniom, uważam że dzieci powinny słuchać lub czytać również klasykę literatury, pozycje ambitniejsze i bardziej wymagające od niektórych współczesnych "fast-foodów książkowych".

Wrażenia dziecka: Ku mojemu zdziwieniu chłopcy byli książką oczarowani. Tak jak czasami śmieją się z wybryków bohaterów, tak tu byli wyraźnie zgorszeni zachowaniem bliźniaków. Mimo długiego tekstu, napisanego dość trudnym jak dla małych dzieci językiem słuchali z wielkim zainteresowaniem. Nawet S. wszystko rozumiał i dokładnie (czasami lepiej ode mnie) pamiętał co się wydarzyło. Po skończeni czytania długo rozmawialiśmy o książce, co się nieczęsto zdarza. Ledwo ją skończyliśmy już zaczęli mnie męczyć aby przeczytać ją jeszcze raz.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Polecam jako ambitniejszą odskocznię od książek typu Lasse i Maja.

1 komentarz:

  1. Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń