poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Tajemnica galopu

Tytuł: Tajemnica galopu
Autor: Martin Widmark
Wydawnictwo: ZakamarkiStreszczenie: Na torze wyścigowym w pobliżu Valleby odbywają się wyścigi koni. Startuje trzech zawodników. Zdecydowanym faworytem jest Ragnar Kruse, wyśmienity dżokej jadący na koniu Lollipop. W wyścigu startuje też debiutantka Sara, znajoma Lassego i Mai z cukierni. Trzecim zawodnikiem jest biedna hrabina von Tratt, która bardzo liczy na wygraną (50 tys koron). Czwarty zawodnik to Valentin Larsson, który za wygraną chce pojechać na zawody do Stanów.
Na początku wyścigu wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami, ale już po chwili zaczynają się dziac bardzo dziwne rzeczy: najpierw Lollipop usypia, potem koń hrabiny staje zupełnie wycieńczony, a na końcu Valentin spada z konia. Zawody wygrywa Sara, ale Lasse i Maja podejrzewają, że nie była to uczciwa walka i próbują znaleźć przyczynę tajemniczych wydarzeń..

Wrażenia rodzica: Bardzo mi się ta część podobała. Nie mogliśmy się oderwać i przeczytaliśmy całą książkę od razu. Ilustracje jak zwykle sprawiają, ze lektura jest jeszcze bardziej przyjemna.

Wrażenia dziecka: Chłopacy byli bardzo przejęci, bo chcieli jak najszybciej sami rozwiązać zagadkę. Mieli przy tym kupę zabawy, wracaliśmy do niektórych fragmentów, w poszukiwaniu "tropów".Nie udało im się odgadnąć sprawcy i nie od razu zrozumieli o co chodziło,bo musiałam im wytłumaczyć na czym polegają zakłady. M. zrozumiał ale czteroletni S. jest jeszcze za mały. Ale obydwoje chcieli od razu czytać książkę jeszcze raz i pobiegli z nią do taty (bo ja wykręciłam się zdartym gardłem).

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Polecam, bardzo udana tajemnica.

1 komentarz: