sobota, 24 sierpnia 2013

Guzdrała i raptus

Tytuł: Guzdrała i raptus. Przez góry i wody.
Autor: Emilian Stanev
Wydawnictwo: SkrzatStreszczenie: Jeż Ratpus i żółw Guzdrała wiodą szczęśliwe życie. Pewnego dnia wieśniacy zaorali ich dolinę a przyjaciele przenieśli się na wysoką miedzę. Nie wiedzieli, że należy ona do żmii zwanej Czerwonoustą. Niezadowolona z obecności nieproszonych gości żmija zaatakowała Raptusa. Stoczyli pojedynek na śmierć i życie (dosłownie!). Na miedzy przyjaciołom nie żyło się dobrze. Pewnego dnia porwał ich orzeł i skończyliby jako pokarm dla młodych orlątek gdyby nie zbieg okoliczności, który wyrzucił ich na trzęsawisko. Zaczyna się ich długa podróż, podczas której czyhać będzie na nich wiele niebezpieczeństw.

Wrażenia rodzica: W książce znajdziemy bardzo dużo opisów zwierząt. Na pewno jest to lektura bardzo pouczająca, dowiemy się nie tylko o wyglądzie zwierząt ale także o ich zwyczajach i powiązaniach pomiędzy różnymi gatunkami. Świat przyrody został tu opisany bardzo naturalistycznie, można by powiedzieć "bez sentymentów". I własnie to spowodowało, że książkę odłożyliśmy. M. był po prostu przerażony. Już na samym początku, przy przygodzie ze żmiją stwierdził: "nie lubiłem tej żmii ale bardzo mi jej żal, dlaczego ją zabili?" Później było tylko gorzej. Na pewno książka zainteresuje pasjonatów zwierząt i przyrody, ale ze względu na bardzo naturalistyczne opisy odradzałabym lekturę wrażliwym i zbyt małym dzieciom.

Wrażenia dziecka: Tak jak pisałam wyżej, M. był przerażony. Nie chodzi o sam fakt pewnych zjawisk - że jedne zwierzęta polują na inne i je zjadają ale na sposób opisania tych sytuacji. Myślę, że wrócimy kiedyś do lektury jak M. będzie starszy bo opowieść była wciągająca a opisy przyrody bardzo pouczające.

Sugerowany wiek: 8+

Ogólna ocena: Polecam, ale dla starszych dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz