sobota, 25 maja 2013

Dzieci Króla Nikodema

Tytuł: Dzieci Króla Nikodema
Autor: Jerzy Augustyn
Wydawnictwo: Novae ResStreszczenie: Jedenastoletni Tomek buntuje się, że musi pilnować swojej trzyletniej siostry. Zostawia ją samą na huśtawkach i idzie pograć w piłkę. Dziewczynka spada, bardzo płacze ale na szczęście nic groźnego się jej nie staje. Mama jest bardzo zła, Tomek wybiega z domu i spotyka swojego sąsiada. Ten opowiada mu baśń o królu Nikodemie:
Rzecz działa się w czasach kiedy na ziemi żyli czarodzieje, trolle, gnomy i inne fantastyczne stwory. Jedną z krain, zwaną Złotym Grodem władał król Nikodem. Był dobrym i sprawiedliwym władcą i poddani bardzo go kochali. Żył w zgodzie z sąsiednimi królestwami. Miał trójkę dzieci. Pewnego dnia dwójka młodszych pociech zostaje porwana. Rozpacz ogarnia cały dwór. Poszukiwania trwają bardzo długo, ale nikomu nie udaje się natrafić na ślad po królewskich dzieciach. Dopiero trzech nietypowych wędrowców podsłuchuje pewną rozmowę...

Wrażenia rodzica: Nie wiem dlaczego, ale nie miałam zbyt dużych oczekiwań co do tej książki. Może ze względu na ilustracje, które są kiepskie, ciemne, niewyraźne i odrobinę kiczowate. Jednak już na początku opowieści byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Książka jest naprawdę fantastyczna. Ciekawa, wciągająca fabuła, baśniowy świat, wyraziści bohaterowie i ma bardzo mądry morał.
Książka nie jest długa, czcionka nie jest zbyt duża, ale są spore interlinie, co sprawia, że łatwo się ją czyta. Polecam dla początkujących czytelników.

Wrażenia dziecka: Chłopcy słuchali jak zaczarowani. Mieli otwarte buzie (naprawdę!) a jak tylko robiłam krótką przerwę to zaczynali jeden przez drugiego przekrzykiwać się, co dalej się stanie, jak bohaterowie powinni się zachować, zadawali pytania. Nie było mowy, żeby przerwać czytanie, nawet jak wysiadł mi głos, szukali kogoś kto mógłby kontynuować :)

Sugerowany wiek: 4+

Ogólna ocena: Polecam z całego serca. Fantastyczna opowieść.

1 komentarz:

  1. jest mi bardzo miło :). Pozdrawiam serdecznie - Jurek Augustyn

    OdpowiedzUsuń