poniedziałek, 12 listopada 2012

Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem

Tytuł: Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem
Autor: Basia Badowska
Wydawnictwo: SiedmiorógStreszczenie: Tupcio Chrupcio słucha o przygodach Pinokia. Śmieje się z niego, że to taki kłamczuch. Ale kiedy mama woła go na kolację, myszka nie chce tracić czasu na mycie rąk i mówi, że już umył. Ale kłamstwo ma krótkie nogi i mama od razu się orientuje, że synek nie umył rąk. Tupcio szybko patrzy na swój nosek ale on na szczęście nie rośnie. A to dopiero początek kłamstw Tupcia - po kolacji twierdzi, że nie umył zębów bo nie mógł znaleźć szczoteczki, potem że nie on zabrał słoik dżemu, a potem przechawala się tacie, że umie wyprzedzić samochód. Nagle mama zauważa, że ktoś stłukł pomnik. Podejrzenie pada na Tupcia, ten wszystkiego się wypiera, ale rodzice mu nie wierzą - przecież ostatnio ciągle kłamie. Na szczęście przychodzi sąsiadka ze swoim synkiem, który przyznaje się do zniszczenia pomnika. Tupcio ma nauczkę, że nie należy kłamać.

Wrażenia rodzica: Pouczająca historyjka, nie tylko o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi i zawsze wyjdzie na jaw, ale pokazująca również inne konsekwencje - że pewnego razu nikt nam nie uwierzy. Jak zwykle w tej serii książeczek całość jest bardzo bogato zilustrowana.

Wrażenia dziecka: S. bardzo się przejął. To bardzo sugestywna opowieść, a strach przed tym, że kiedyś nam nikt nie będzie wierzył jest silniejszy niż obawa przed zdemaskowaniem kłamstwa więc lektura dała mu dużo do myślenia. S. lubi bardzo obrazki, więc tej książki słucha z wielką przyjemnością.

Sugerowany wiek: 3+

Ogólna ocena: Mądra książka o konsekwencjach kłamstwa

2 komentarze: