środa, 5 września 2012

Powiedz komuś

Tytuł: Powiedz komuś
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo PsychologiczneStreszczenie: Książka składa się z 4 części dotyczących: środowiska, ludzi, dzieci i ciała. Każda część zawiera konkretne sytuacje jak nie należy postępować i kiedy należy komuś powiedzieć. Na początku każdego rozdziału znajdują się sugestie dla rodzica lub nauczyciela jak rozmawiać na dany temat. Następnie na każdej kartce mamy jedno zdaniowe stwierdzenia i ilustrujące je rysunki, np "nie wolno podstawiać nogi", "nie wolno kąpać się bez opieki", "nie wolno przytulać ani całować dzieci, kiedy nie mają na to ochoty".


Wrażenia rodzica: Książka porusza bardzo ważne tematy, na które należy rozmawiać z dziećmi. Jest bardziej pomocą do takiej rozmowy, tak więc sam sposób jej przeprowadzenia można dostosować do wieku dziecka. Książka jest lekturą szkolną, ale moim zdaniem warto "przerobić" ją z kandydatem do przedszkola. Porusza również kwestie molestowania, ale w sposób nienachalny, taki że nie trzeba od razu dzieciom mówić kto to jest pedofil, ale bardzo subtelnie i naturalnie stawia granice. Co jakiś czas można wracać i bardziej szczegółowo omawiać pewne kwestie.

Wrażenia dziecka: Książka zrobiła chyba duże wrażenie na chłopakach bo długo po czytaniu jej, kiedy zapytałam co w konkretnej sytuacji, której byliśmy świadkiem należy zrobić S. stwierdził "powiedzieć komuś". Pewne tematy bardziej ich interesowały, przede wszystkim takie, z którymi sami mogliby mieć styczność, np "nie wolno okłamywać".

Sugerowany wiek: 3+

Ogólna ocena: Polecam, książka porusza bardzo ważne tematy i ułatwia rodzicom przeprowadzanie "trudnych" rozmów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz