sobota, 25 sierpnia 2012

Bodzio Piłka nożna i magiczny puchar

Tytuł: Bodzio Piłka nożna i magiczny puchar
Autor: Agnieszka Majchrzak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUMStreszczenie: Bodzio przeprowadza się z rodzicami do Czeremszynki. W poprzednim mieście nie miał przyjaciół, dzieci ze szkoły się z niego śmiały i przezywały pulpet. Dlatego siedział w domu, oglądał telewizję, grał na komputerze i jadł, jadł, jadł. W nowym miasteczku przez okno ogląda dzieci grające w piłkę. Jakie jest jego zaskoczenie, kiedy okazuje się, że dzieci zapraszają go do swojej drużyny, żeby zagrał z nimi w Małej Lidze. Jest tylko jeden problem - Bodzio nie umie grać. Do tego jest niezgrabny a po przebiegnięciu jednego boiska ma zadyszkę.Jednak koledzy wspierają go i udaje mu się osiągnąć coraz lepszą formę. Pewnego dnia tata zabiera go na wieś i przekazuje rodową pamiątkę - magiczny puchar. Teraz dzieci z drużyny Jastrzębi odzyskują wiarę, że mogą wygrać Małą Ligę. Trenują jeszcze więcej i wkrótce wygrywają pierwszy mecz. Sprawa się jednak komplikuje, kiedy starszy kolega zabiera im puchar i odda tylko jeżeli wygrają rozgrywki.

Wrażenia rodzica: Byłam bardzo mile zaskoczona tą książką. Bardzo ciekawa i mądra opowieść o przyjaźni, o tym, że można zmienić swoje życie, a przede wszystkim o fair play. O tym, że nie trzeba wygrać, żeby zdobyć szacunek i podziw otoczenia. Tematyka związana jest co prawda z piłką nożną ale książkę polecam wszystkim, nie tylko tym, którzy interesują się tym sportem. Kilka głównych bohaterów to dziewczynki. Co dwie albo cztery strony tekstu mamy dwie strony z barwnymi (aczkolwiek niezbyt pięknymi) ilustracjami. Ma to swoje wady i zalety, bo podczas czytania dziecko skupia się tylko na tekście, ale za to trzeba robić przerwy na oglądanie obrazków.

Wrażenia dziecka: M. bardzo podobała się ta historia. Myślę, że zrozumiał morał - fair play jest ważniejsze niż zwycięstwo. Uwierzył też, że jeszcze może zostać wielkim piłkarzem, mimo że nie wychodzi mu kiwanie, bo skoro Bodzio się nauczył, to dlaczego nie on.
S. jest jeszcze trochę za mały, zamiast słuchać dopytywał się kiedy wreszcie będzie obrazek.

Sugerowany wiek: 4+

Ogólna ocena: Gorąco polecam, bardzo mądra książka nie tylko dla fanów piłki nożnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz