poniedziałek, 11 czerwca 2012

Żółty smok

Tytuł: Żółty smok. Baśnie chińskie
Autor: Opracowanie zbiorowe, z francuskiego tłumaczyła Zofia Beszczyńska
Wydawnictwo: Media Rodzina


Streszczenie: Antologia zawiera 21 przepięknych i mądrych baśni. Mimo odległości i odmienności kulturowej spotykamy dobrze znane motywy: kult ciężkiej pracy, młodzieńców o szlachetnych sercach z poświęceniem dążących do szczytnych celów, kochające matki i żony, niedobre macochy :), zgubną chciwość. Ale nie brakuje oczywiście elementów orientalnych: smoków, demonów, korzeni żeń-szenia, jadeitu. Dowiemy się jak wg Chińczyków powstał świat, skąd wzięły się piszczałki, dlaczego powstają powodzie.

Wrażenia rodzica: Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Często zapominamy jakim ogromnym dziedzictwem jest kultura chińska. Chiny bardziej kojarzą nam się obecnie z tandetą i co najwyżej ryżem. A ich kultura, historia jest znacznie dłuższa niż nasza, europejska. Ciekawym doświadczeniem jest też odkrywanie w kolejnych baśniach, z pozoru egzotycznych, odległych nam kulturowo, że ludźmi we wszystkich stronach świata, kierują te same emocje, lęki. Wiele baśni można dość łatwo porównać do dobrze nam znanych podań.
Lektura tej książki to prawdziwa podróż w krainę Orientu. Na pierwszej stronie, jeszcze przed stroną tytułową, narysowane są drzwi, które prowadzą nas w baśniowy świat ilustrowany przez Renatę Fucikovą - absolwentkę pracowni ilustracji i grafiki użytkowej Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Pradze, ilustratorkę ponad 30 książek z całego świata. Zanim zilustrowała książkę, przez pół roku wędrowała po Chinach. Szata graficzna jest naprawdę zachwycająca. Można wiele czasu spędzić na samym oglądaniu ilustracji. Gdybym mogła, chętnie bym niektóre z nich oprawiła i powiesiła na ścianie.

Wrażenia dziecka: 5 letni M. słuchał bajek z zaciekawieniem. Podobały mu się orientalne motywy (szczególnie smoki), jednak kilka bajek było dla niego za trudnych. Na pewno małe dziecko nie doceni tej książki jak dorosły ale warto czytać ją już przedszkolakom a następnie wracać do niej co jakiś czas. Ponad 550 stron na pewno na długo i wielokrotnie zapewni ciekawą lekturę.

Sugerowany wiek: 7+

Ogólna ocena: Piękna antologia, przenosząca w egzotyczny świat Orientu. Polecam mieć ją na półce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz