poniedziałek, 8 września 2014

Za króla Piasta Polska wyrasta

Tytuł: Za króla Piasta Polska wyrasta
Autor: Kornel Makuszyński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie KrakówStreszczenie: Wierszowana opowieść o okrutnym królu Popiele, którego wcale nie zjadły myszy oraz o tym jak nowym władcą został Piast Kołodziej. Przy okazji poznamy nie tylko fragment historii Polski, ale również wiele ciekawych słowiańskich obyczajów.

Wrażenia rodzica: Kornel Makuszyński już od czasów dzieciństwa jest jednym z moich ulubionych autorów książek dla dzieci. Szczególnie lubię jego wierszowane dzieła. Ilustracje do książki wykonał Andrzej Darowski. Są bardzo ładne, ale nie mogę odżałować, że nie wyszły spod pióra Mariana Walentynowicza. Jeszcze ciekawostka z okładki pierwszego wydania z 1985 r:
"Utwór napisany w 1939 roku, dotąd nie drukowany. Tekst przygotowano na podstawie rękopisu odnalezionego w 1982 r. przez kustosza Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem - Jerzego Darowskiego."
Nie mogłam się doszukać czy zbieżność nazwisk jest przypadkowa, ale obydwoje urodzili się w Zakopanem, więc bardzo możliwe, że są rodziną.

Wrażenia dziecka: Chłopcy bardzo lubią tę historię, najchętniej co roku jeździliby do Kruszwicy zwiedzać Mysią Wieżę, tak więc bardzo się ucieszyli jak przyniosłam im tę książkę. Wierszowany tekst łatwo wpada w ucho a ilustracje pomagają w śledzeniu opowieści.

Sugerowany wiek: 4+

Ogólna ocena: Polecam, szczególnie miłośnikom Makuszyńskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz