niedziela, 21 lipca 2013

Czas meteorów

Tytuł: Czas meteorów
Autor: Anna Onichimowska
Wydawnictwo: BajkaStreszczenie: Państwo Tombowie mają zamiar przeprowadzić się do Topsowa. Na początku wybiera się tam Antoni Tomba aby przygotować dom dla żony i dzieci. Tymczasem Topsowo to bardzo specyficzne miejsce. Wszyscy mieszkańcy ściśle przestrzegają reguł, które mówią co i o której godzinie można robić. I tak wszyscy mieszkańcy danego dnia tygodnia jedzą ten sam posiłek, o tej samej godzinie huśtają się, a pytanie o to co się robiło, można zadać tylko o konkretnej godzinie. Ten porządek zakłóca nowy mieszkaniec. Najbliżsi sąsiedzi są przerażeni, nie wiedzą jak się zachować. Bardzo szybko zostają też odsuwani przez resztę mieszkańców za nietypowe zachowania. Po przyjeździe reszty rodziny Tombów odbywa się wspólny obiad nowych sąsiadów, na którym jedni postanawiają dowiedzieć się więcej o zwyczajach panujących w mieście a drudzy odkrywają, że może da się tolerować inne zachowania.

Wrażenia rodzica: Sam pomysł książki bardzo mi się podobał, ale jak na książkę dla dzieci za dużo tu "niedosłowności". Nie jestem przekonana, że dzieci zrozumieją cały przekaz książki. Dodatkowo "seria z dreszczykiem" powoduje, że można się spodziewać, że coś się wydarzy, natomiast tak naprawdę bardzo mało tu "akcji".
Książka jest bardzo ładnie wydana, jest sporo zabawnych ilustracji a "seria z dreszczykiem" została stworzona z myślą o dzieciach zaczynających samodzielnie czytać.

Wrażenia dziecka: M. miał kłopoty, żeby zrozumieć wszystkie myśli autorki. Czasami musiałam go naprowadzić o co chodziło w danym fragmencie i jaki to ma związek z całością opowieści. Był trochę zawiedziony, bo jego zdaniem nic tak naprawdę się nie wydarzyło.

Sugerowany wiek: 7+

Ogólna ocena: Nie koniecznie.

1 komentarz:

  1. Dopiero dziś trafiłam na ten blog. Zerknęłam na kilka tytułów/recenzji.
    Mam wrażenie, że podobnie odbieramy książki :-)

    Będę do Ciebie zaglądać :-)
    Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń