sobota, 17 listopada 2012

Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana

Tytuł: Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana
Autor: Łukasz Wierzbicki
Wydawnictwo: PointaStreszczenie: W 1241 roku na wschodnie krańce Europy najeżdżają Mongołowie. Mieli skośne oczy, mówili dziwnym językiem i nie znali litości. Podbili Ruś, Węgry, Polskę. Udało ich się powstrzymać niedaleko Wrocławia na legnickim polu. Dzicy wojownicy zniknęli tak samo niespodziewanie jak się pojawili. Jednak na Europę padł blady strach - czy tajemniczy przybysze pojawią się znowu? Papież Innocenty IV postanowił napisać list do władcy Mongołów. Ale kto go doręczy? Kto pojedzie na koniec świata i jeszcze dalej? Na ratunek Europie wyrusza dwóch skromnych franciszkanów: Jan z Grabowej Doliny i Benedykt Polak. W drodze grozi im wiele niebezpieczeństw. Nie wiedzą czego się mogą spodziewać, ani jak daleko będą musieli jechać. Ich przyjazne usposobienie powoduje, że szybko zjednją sobie przyjaciół, wkrótce do poselstwa dołącza Kuźma, młody dziewięćdziesięcioletni poszukiwacz przygód, a także przewodnik Sambuu i emerytowany zapaśnik Buri Mocarny.

Wrażenia rodzica: Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Jest po prostu fantastyczna. Zarówno fabuła, niezwykle ciekawa, tym bardziej, że opiera się na autentycznych, mało znanych wydarzeniach, jak i język, którym jest napisana: dialogi utrzymane są w języku średniowiecznym  ale dostosowanym do poziomu małego czytelnika, tak więc są zupełnie zrozumiałe a przy tym bardzo ciekawe językowo. Niezwykłą gratką są dialogi z księciem Rusi z Kijowa, księciem Wasylko. Bohaterowie są niezwykle sympatyczni, wyraziści, każdy na swój sposób podbił nasze serca.

Wrażenia dziecka: M. podziela mój zachwyt i też bardzo go wciągnęła ta książka. Nie traktował jej jednak jako książki historycznej tylko przygodową, co oczywiście ze względu na jego wiek jest zrozumiałe. Pokazuje to, że książka spodoba się każdemu bez względu na wiek. W książce znajduje się sporo ilustracji, które M. mógł studiować. Oczywiście jak tylko kończyliśmy czytanie, próbował poprzez ilustracje domyśleć się co będzie dalej.

Sugerowany wiek: 6+

Ogólna ocena: Polecam, fantastyczna książka dla dużego i małego. Świetna lektura dla całej rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz