czwartek, 16 października 2014

Przygody Sindbada Żeglarza

Tytuł: Przygody Sindbada Żeglarza
Autor: Bolesław Leśmian
Wydawnictwo:
Streszczenie: Młody i bogaty Sindbad mieszka ze swoim wujem Tarabukiem w Bagdadzie. Wuj Tarabuk jest poetą, niestety niezbyt dobrym. Pewnego dnia jego wiersze wpadają do morza gdzie odnajduje je Diabeł Morski. Jest tak oburzony przeczytanymi "dziełami", ze postanawia napisac list do Sindbada, w którym namawia go do zostawienia wuja i wybrania się w morskie podróże, gdzie czekają na niego niezliczone przygody. Młody Sindbad zostaje zarażony chęcią podróżowania. Niestety nie wie, że obecność listu Diabła Morskiego na pokładzie wróży nieszczęścia.

Wrażenia rodzica: Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Teraz przeczytałam ją po długiej przerwie i ponownie mnie zachwyciła. Pełne przygód podróże Sindbada wciągną każdego. Poza tym urzeka mnie styl książki i jej rytm - książka podzielona jest na rozdziały zwane "przygodami". Każda przygoda to kolejna podróż Sindbada. Pomiędzy podróżami widuje się z wujem Tarabukiem i za każdym razem widzi go w odmiennym stanie - raz załamanego z powodu utraconych dzieł, kolejnym razem uszczęśliwionego z powodu wspaniałego pomysłu na przechowywanie wierszy. Czytelnik czeka więc nie tylko na przygody Sindbada.
To mój ulubiony rodzaj książek dla dzieci - gdzie następuje spotkanie dwóch światów, rzeczywistego i fantastycznego. Te książki najbardziej moim zdaniem pobudzają wyobraźnię dzieci i sprawiają, że mogą fantazjować i tworzyć świat gdzie wszystko się może zdarzyć.

Wrażenia dziecka: Książkę tę czytaliśmy podczas wakacji. Obydwoje byli równie zainteresowani. Chętnie słuchali nawet na plaży, co jest najlepszym dowodem na to, że przygody Sindbada bardzo ich wciągnęły.

Sugerowany wiek: 7+

Ogólna ocena: Polecam, klasyka literatury dziecięcej, dla czytelników w każdym wieku.

2 komentarze:

  1. Witam serdecznie, z którego roku pochodzi to wydanie? Mam identyczne, lecz niestety pierwsza strona zostala wyrwana.

    OdpowiedzUsuń