piątek, 3 października 2014

Gdzie jest wydra?

Tytuł: Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie.
Autor: Dorota Sidor
Wydawnictwo: Dwie SiostryStreszczenie: Cały dwór uwija się przy przygotowaniach do imienin Jana III Sobieskiego. Tymczasem sam solenizant ma głowę zaprzątniętą innym problemem: zaginęła jego oswojona wydra! W poszukiwania włącza się czwórka dzieci króla: Fanfanik, Minionek, Pupusieńka i Murmurek. Każde z nich ma inny pomysł na to gdzie mogło się podziać ulubione zwierzątko króla. Od czytelnika zależy, którym tropem podąży.

Wrażenia rodzica: Książka jest zupełnie inna niż wszystkie. To czytelnik ma decydujący wpływ na to, jak potoczy się akcja. Książkę można czytać wielokrotnie, za każdym razem tworząc nową historię. Ciekawa jest historia jej powstania: otóż Muzeum w Wilanowie wraz z wydawnictwem Dwie Siostry ogłosiło konkurs na opowiadanie, które przybliżyłoby dzieciom historię słynnego pałacu. Główną nagrodą było opublikowanie książki. Nagrodę zdobyła Dorota Sidor, a wydana książka jest jej debiutem literackim. Swój pomysł oparła na prawdziwej historii oswojonej wydry znanej z Pamiętników Jana Chryzostoma Paska.
Tu wywiad z autorką książki.
Autorami szaty graficznej oraz ilustracji są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy jak zwykle stworzyli wyjątkowe dzieło.
Dużym atutem książki są przypisy, które ułatwiają dziecku (i często dorosłemu) zrozumieć trudniejsze pojęcia i anachronizmy a także lepiej poznać duch epoki Jana III Sobieskiego.

Wrażenia dziecka: Chłopcy byli zachwyceni zabawą z książką. M. na początku nie mógł zrozumieć jak może powstać kilka równoległych historii, ale szybko dał się wciągnąć w zabawę. Z wielkim przejęciem podejmowali decyzje, każda musiała być dokładnie przemyślana.

Sugerowany wiek: 5+

Ogólna ocena: Polecam, świetna i niecodzienna zabawa z książką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz